Perth Amboy/GMC Freshmen Tourney History

Welcome to the GMC Hoops Past Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Final Four Section of the website. This contains the past member schools that have reached the Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Final Four and Elite Eight in Boys Basketball from 2002 to the present. In addition, we have all the results of Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Championship Games since the inception of the tourney in 1991, and all of the champions, runners-up, and third place winners since the 1996-97 season.


Past Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Champions, Runners-Up, and 3rd Place Finishers from 1991 to 2020*

Year Champion Runner-Up Consolation
1991 Perth Amboy Edison
1992 Piscataway Cedar Ridge
1993 Perth Amboy East Brunswick
1994 Perth Amboy South Brunswick
1995 Edison South Brunswick
1996 Perth Amboy Edison
1997 Edison Piscataway Metuchen
1998 Woodbridge Perth Amboy St. Joseph’s (Green)
1999 South Brunswick J.P. Stevens St. Joseph’s (Green)
2000 Perth Amboy Bishop Ahr Colonia
2001 East Brunswick Sayreville St. Joseph’s (Green)
2002 Sayreville East Brunswick South Brunswick
2003 Piscataway Old Bridge South Brunswick
2004 South Plainfield Sayreville South Brunswick
2005 J.F. Kennedy South Brunswick Piscataway
2006 J.P. Stevens Bishop Ahr North Brunswick
2007 St. Joseph’s (White) Perth Amboy Spotswood
2008 St. Joseph’s (Green) East Brunswick Bishop Ahr
2009 Piscataway St. Joseph’s (Green) Bishop Ahr
2010 Perth Amboy St. Joseph’s (Green) East Brunswick
2011 St. Joseph’s (Green) South Plainfield Edison
2012 East Brunswick North Brunswick Monroe
2013 Old Bridge North Brunswick J.F. Kennedy
2014 St. Joseph’s-White South Brunswick Woodbridge
2015 North Brunswick East Brunswick Colonia
2016 St. Joseph’s-Green Edison Piscataway
2017 Piscataway St. Joseph’s South Brunswick
2018 St. Thomas Aquinas Sayreville East Brunswick
2019 Woodbridge Edison Monroe
2020 St. Joseph’s St. Thomas Aquinas Colonia

*–Consolation Game did not begin until 1996-97 season.


Past Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Results Since 2002

Year Winner Score Loser Score
2002 Sayreville   East Brunswick  
2003 Piscataway (3) 53 Old Bridge (4) 45
2004 South Plainfield (2) 51 Sayreville (4) 48
2005 J.F. Kennedy (2) 52
South Brunswick (12) 44
2006 J.P. Stevens (1) 60 Bishop Ahr (2) 36
2007 St. Joseph’s-White (3) 53 Perth Amboy (8) 48
2008 St. Joseph’s-Green (2) 62 East Brunswick (1) 51
2009 Piscataway (2) 57 St. Joseph’s-Green (1) 52
2010 Perth Amboy (2) 61 St. Joseph’s-Green (5) 51
2011 St. Joseph’s-Green (1) 54 South Plainfield (2) 41
2012 East Brunswick (2) 57 North Brunswick (1) 53
2013 Old Bridge (2) 43 North Brunswick (1) 40
2014 St. Joseph’s-White (3) 48 South Brunswick (4) 37
2015 North Brunswick (6) 54 East Brunswick (4) 37
2016 St. Joseph’s-Green (2) 46 Edison (1) 43
2017 Piscataway (2) 47 St. Joseph’s (8) 46
2018 Bishop Ahr (3) 63 Sayreville (8) 34
2019 Woodbridge (1) 48 Edison (6) 37
2020 St. Joseph’s (1) 55 St. Thomas Aquinas (3) 52

Past Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Final Four Teams Since 2002

Year Champion Runner-Up Semifinalist Semifinalist
2002 Sayreville East Brunswick Piscataway New Brunswick
2003 Piscataway Old Bridge New Brunswick South Brunswick
2004 South Plainfield Sayreville South Brunswick Piscataway
2005 J.F. Kennedy South Brunswick South Plainfield Piscataway
2006 J.P. Stevens Bishop Ahr North Brunswick Colonia
2007 St. Joseph’s-White Perth Amboy Spotswood Bishop Ahr
2008 St. Joseph’s-Green East Brunswick Bishop Ahr New Brunswick
2009 Piscataway St. Joseph’s-Green Bishop Ahr Monroe
2010 Perth Amboy St. Joseph’s-Green East Brunswick Monroe
2011 St. Joseph’s-Green South Plainfield Edison East Brunswick
2012 East Brunswick North Brunswick Monroe St. Joseph’s-White
2013 Old Bridge North Brunswick J.F. Kennedy St. Joseph’s-Green
2014 St. Joseph’s-White South Brunswick Woodbridge Piscataway
2015 North Brunswick East Brunswick Colonia Perth Amboy
2016 St. Joseph’s-Green Edison Piscataway Old Bridge
2017 Piscataway St. Joseph’s South Brunswick North Brunswick
2018 Bishop Ahr Sayreville East Brunswick Monroe
2019 Woodbridge Edison Monroe Colonia
2020 St. Joseph’s St. Thomas Aquinas Colonia Piscataway

Past Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Elite Eight Teams Since 2002

Year Champion Runner-Up Semifinalist Semifinalist Elite Eight Elite Eight Elite Eight Elite Eight
2002 Sayreville East Brunswick Piscataway New Brunswick        
2003 Piscataway Old Bridge New Brunswick South Brunswick Sayreville East Brunswick Bishop Ahr Perth Amboy
2004 South Plainfield Sayreville South Brunswick Piscataway Cardinal McCarrick North Brunswick Monroe Perth Amboy
2005 J.F. Kennedy South Brunswick South Plainfield Piscataway Edison Old Bridge St. Joseph’s (Green) J.P. Stevens
2006 J.P. Stevens Bishop Ahr North Brunswick Colonia Edison Sayreville New Brunswick Perth Amboy
2007 St. Joseph’s-White Perth Amboy Bishop Ahr Spotswood Piscataway East Brunswick Colonia Monroe
2008 St. Joseph’s-Green East Brunswick Bishop Ahr New Brunswick Monroe Cardinal McCarrick Perth Amboy Piscataway
2009 Piscataway St. Joseph’s-Green Bishop Ahr Monroe Colonia East Brunswick Carteret J.P. Stevens
2010 Perth Amboy St. Joseph’s-Green East Brunswick Monroe New Brunswick South Brunswick North Brunswick Piscataway
2011 St. Joseph’s-Green South Plainfield Edison East Brunswick Piscataway Bishop Ahr Perth Amboy Old Bridge
2012 East Brunswick North Brunswick Monroe St. Joseph’s-White Old Bridge South Brunswick Woodbridge Piscataway
2013 Old Bridge North Brunswick J.F. Kennedy St. Joseph’s-Green St. Joseph’s-White Perth Amboy Bishop Ahr East Brunswick
2014 St. Joseph’s-White South Brunswick Woodbridge Piscataway Monroe Old Bridge East Brunswick Perth Amboy
2015 North Brunswick East Brunswick Colonia Perth Amboy Monroe Woodbridge J.P. Stevens Bishop Ahr
2016 St. Joseph’s-Green Edison Piscataway Old Bridge St. Joseph’s-White J.P. Stevens J.F. Kennedy Sayreville
2017 Piscataway St. Joseph’s South Brunswick North Brunswick Sayreville J.P. Stevens New Brunswick Perth Amboy
2018 Bishop Ahr Sayreville East Brunswick Monroe North Brunswick J.P. Stevens Piscataway Edison
2019 Woodbridge Edison Monroe Colonia East Brunswick St. Joseph’s South Brunswick New Brunswick
2020 St. Joseph’s St. Thomas Aquinas Colonia Piscataway Edison J.F. Kennedy South Brunswick Perth Amboy

Team Records in Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Since 2002

Team Overall Record Percentage Trips To Finals Championships Championship Game Record Percentage Trips To Final Four Trips To Elite Eight
St. Joseph’s 48-27 .640 9 6 6-3 .667 11 15
East Brunswick 27-16 .628 4 1 1-3 .250 7 13
Piscataway 29-18 .617 3 3 3-0 1.000 9 14
Perth Amboy 22-16 .579 2 1 1-1 .500 3 12
North Brunswick 21-17 .553 3 1 1-2 .333 5 8
South Brunswick 22-18 .550 2 0 0-2 .000 5 9
Edison 19-17 .528 2 0 0-2 .000 3 7
St. Thomas Aquinas 15-14 .517 1 0 0-1 .000 4 8
Spotswood 4-4 .500 0 0 0-0 .000 1 1
Monroe 17-18 .486 0 0 0-0 .000 5 9
Old Bridge 14-15 .483 2 1 1-1 .500 2 7
J.P. Stevens 15-17 .469 1 1 1-0 1.000 1 7
Carteret 6-7 .462 0 0 0-0 .000 0 1
South Plainfield 10-12 .455 2 1 1-1 .500 3 3
Woodbridge 12-15 .444 1 1 1-0 .000 2 4
J.F. Kennedy 12-17 .414 1 1 1-0 1.000 2 4
Sayreville 12-17 .414 3 1 1-2 .333 4 7
Colonia 12-19 .387 0 0 0-0 .000 4 6
Cardinal McCarrick 3-5 .375 0 0 0-0 .000 0 2
Middlesex 3-7 .300 0 0 0-0 .000 0 0
New Brunswick 8-19 .296 0 0 0-0 .000 2 6
South River 1-5 .167 0 0 0-0 .000 0 0
Metuchen 0-8 .000 0 0 0-0 .000 0 0
Dunellen 0-1 .000 0 0 0-0 .000 0 0
Timothy Christian 0-1 .000 0 0 0-0 .000 0 0

 


Perth Amboy/GMC Freshmen Tournament Brackets